SPRAWOZDANIE THINK TANK 1
W dniu 28.04.2022 r. odbyło się spotkanie branżowe w formule ThinkTank na temat Zasad projektowania uniwersalnego, którego organizatorami był Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego.
Spotkanie odbyło się w formie zdalnej na platformie Microsoft Teams.
Intencją organizatorów było omówienie podstawowych zagadnień związanych z tzw. Universal Design czyli jak powinniśmy rozumieć projektowanie produktów, środowiska czy usług w taki sposób, by były maksymalnie użyteczne dla wszystkich, bez potrzeby adaptacji lub specjalistycznego projektowania w szczególności pod kątem architektonicznym.
Celem spotkania była wymiana wiedzy, poglądów i doświadczeń w zakresie zasad projektowania uniwersalnego i zintegrowanego oraz szeroko rozumianej dostępności architektonicznej w Polsce oraz za granicą. Dla zapewnienia wszechstronnego podejścia do zagadnienia, do czynnego udziału w spotkaniu zostały zaproszone osoby z Politechniki Krakowskiej, ale także z takich miejsc jak MPEC S.A. w Krakowie oraz South Poland Cleantech Cluster Sp. z o.o.
Zaproszeni eksperci:
- Patrycja Haupt – profesor Politechniki Krakowskiej. Kierownik projektu „Hub dostępności – centrum praktycznej nauki dostępności”
- Monika Firlej – Moderator. Kierownik FutureLab.
- Profesor Justyna Kobylarczyk, prodziekan Wydziału Architektury, kierownik Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego.
- Małgorzata Fedorczak-Cisak – Dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.
- Janusz Kahl – Prezes NordicHouse, firmy konsultingowej działającej na rzecz firm skandynawskich rozpoczynających działalność w Polsce oraz firm polskich wchodzących na rynki. Prezes South Poland Cleantech Cluster
- Przemysław Markiewicz-Zahorski – profesor Politechniki Krakowskiej, architekt
- Wojciech Korbel – profesor Politechniki Krakowskiej, przewodniczący wydziałowej komisji ds. dydaktyki, pełnomocnik Dziekana Wydziału Architektury PK ds. osób niepełnosprawnych,
- Paweł Jastrzębski – dyrektor ds. innowacji MPEC. Konsultant biznesowy, a także wieloletni wykładowca akademicki AGH w Krakowie
- Anna Staniewska – adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
- Anna Porębska – wykładowczyni akademicka, architektka, urbanistka i tłumaczka.
- Mariola Jażdżyk – Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Krakowskiej, zastępstwo za Pana Jana Ortyla, Kierownika Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście z sektora samorządowego, przedstawiciele biznesu, osoby pracujące na uczelni oraz zainteresowani tematyką.
Na wydarzenie zapisało się ponad 50 osób, z czego średnio 30 osób brało udział przez cały czas trwania wydarzenia.
Wydarzenie rozpoczęło Kampanię na rzecz dostępności w kontekście budownictwa zrównoważonego, która ma na celu połączenie środowiska naukowego ze środowiskiem branżowym w celu przedstawienia problemów z zakresu projektowania uniwersalnego w połączeniu z zagadnieniami efektywności energetycznej, które są decydujące – obok niwelowania barier przestrzennych – dla dostępności ekonomicznej.
Dziękujemy za udział w wydarzeniu i zapraszamy do wzięcia udziału w następnych spotkaniach.
Kontakt:
mcbe@pk.edu.pl