ThinkTank

Poniżej znajdą Państwo opisy spotkań branżowych online w formule thinkthank oraz link do zapisów. Po zapisaniu się poinformujemy Państwa przed wydarzeniem o dacie i godzinie spotkania. Udział w spotkaniach thinkthank jest bezpłatny.

 

ThinkTank nr 1: Zasady projektowania uniwersalnego

Tematem spotkania branżowego będzie omówienie podstawowych zagadnień związanych z tzw. Universal Design czyli jak powinniśmy rozumieć projektowanie produktów, środowiska czy usług w taki sposób, by były maksymalnie użyteczne dla wszystkich, bez potrzeby adaptacji lub specjalistycznego projektowania.

Relacja z wydarzenia

 

ThinkTank nr 2: Problemy demograficzne i klimatyczne. Czy zagraża nam katastrofa?

W tej kwestii kluczową rolę odgrywa redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w zapobieganiu dalszym, tak gwałtownym zmianom środowiska naturalnego. Bezpośrednią odpowiedzią na współczesne zagrożenia klimatyczne jest m.in. co coraz dokładniejsza analiza tematów związanych z emisjami zanieczyszczeń powietrza, ale także budownictwo energooszczędne.

Relacja z wydarzenia

 

Thinktank nr 3: Przyszłość fotowoltaiki? Rozwiązania dla dostępności.

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że fotowoltaika nieustannie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko u osób fizycznych, ale także w wielu przedsiębiorstwach.

Termin : 23.06.2022 godz. 10

Link do wydarzenia:

 Zaproszeni eksperci:

 

Thinktank nr 4: Jak dobrać pompę ciepła? Rozwiązania dla dostępności.

Wybór pompy ciepła stanowi bardzo ważny aspekt przy kosztorysie modernizacji lub w przypadku nowo powstającego budynku. Nie cena i marka decyduje o tym, czy pompa ciepła będzie efektywna ekonomicznie. Często bowiem się zdarza, że pompy ciepła dobiera się przewymiarowane, a co za tym idzie dysponowanie niepotrzebnie zwiększonymi kwotami. Dlatego tak ważne jest prawidłowy dobór pompy.

Termin : 23.06.2022 godz. 11

Link do wydarzenia:

Zaproszeni eksperci:

 

Thinktank nr 5: Jak poprawnie termodernizować budynki w tym budynki zabytkowe. Rozwiązania dla dostępności.

Poruszając ten temat nie sposób nie wspomnieć, który budynki zabytkowe można remontować oraz co zrobić aby uzyskać zgodę termomodernizacyjną. Warto zauważyć, że istnieją sposoby na poprawę parametrów cieplnych budynków bez ingerencji w elewację.

Termin: 28.06.2022 godz. 10

Link do wydarzenia: 

Zaproszeni eksperci:

 

Thinktank nr 6: Innowacje w budownictwie

Budownictwo to dynamiczna branża, w której nieustannie zachodzą przemiany. Współcześnie wznoszone budynki bardzo odbiegają w ujęciu technicznym, od budynków klasycznych np. sprzed kilkudziesięciu lat. Innowacjami są zaawansowane techniki rekuperacyjne, gruntowe wymienniki ciepła, przydomowe oczyszczalnie ścieków, co raz bardziej wydajne panele fotowoltaiczne. Równolegle do wprowadzanych zmian toczą się chociażby badania np. nad zastosowaniem modułu PV w oknach i drzwiach czy wykorzystaniem materiałów konopnych w biobudownictwie.

Termin: 28.06.2022 godz. 11

Link do wydarzenia: 

Zaproszeni eksperci:

 

Thinktank nr 7: Nowe prawo budowlane a dostępność

Nowelizacja prawa budowlanego objęła przede wszystkim zmiany dotyczące projektowania i zagospodarowania działki lub terenu, projektowania architektoniczno-budowlany, projektowania technicznego

 

Thinktank nr 8: Jak wybudować samodzielnie dom bez pozwolenia 35/70m2 – dom dostępny

Istnieje możliwość wybudowania domu o niewielkiej powierzchni bez chociażby zezwolenia na budowę. Rosnący popyt na tego typu inwestycje potwierdza, że dla wielu ludzi niewielka powierzchnia domu nie musi się wiązać z brakiem wygody. O szczegółach tego typu inwestycji porozmawiają nasi eksperci.

 

Thinktank nr 9: Jak zapewnić komfort w mieszkaniu/biurze? Rozwiązania dla dostępności.

Komfort cieplny to inaczej komfort termiczny i jest odniesieniem do stanu człowieka, który w danym momencie nie zwraca uwagi na temperaturę otoczenia. Innymi słowy to sytuacja, kiedy np. osobie pracującej przy komputerze nie jest ani za zimno ani za ciepło w danym momencie. Na komfort cieplny ma wpływ stosowany typ ogrzewania, wentylacji czy klimatyzacji pomieszczenia.

 

Thinktank nr 10: Jak zapewnić komfort w otoczeniu budynku. Rozwiązania dla dostępności.

Zaproszeni eksperci poruszą kwestię doboru odpowiedniej infrastruktury w otoczeniu budynku w  kontekście komfortu użytkownika oraz dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

 

Thinktank nr 11: Budynki nZEB, pasywne czy to się opłaca? Krok ku dostępności

W 2021 został wprowadzony standard budynków o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Budynki o tak niskim zużyciu energii odpowiadają na problemy związane z poprawą jakości środowiska. Na pytanie “Czy to się opłaca” porozmawiają nasi eksperci.

 

Thinktank nr 12: Jak zdobyć finansowanie na budowę innowacyjnego domu

Istnieją różne źródła pozyskania dofinansowań na budowę domów energooszczędnych czy też ogólniej mówiąc, domów zielonych. Programy, które umożliwiają pozyskanie dodatkowych funduszy przy budowie lub remoncie domu to m.in. program Mój prąd, Moja woda, Czyste Powietrze czy ulgi termomodernizacyjne.

 

 

Link do fanpage Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego:

Kontakt email: mcbe@pk.edu.pl

 

Link do strony Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego:

Kontakt email: a-3@pk.edu.pl
Serdecznie zapraszamy!

Skip to content